Győrvár zártkerti övezetének infrastrukturális fejlesztése
A kötelezettségvállalás dokumentumának száma: 2451-5/2019/HERMAN
A projekt címe: Győrvár zártkerti övezetének infrastrukturális fejlesztése
A kedvezményezett/egyéb kedvezményezett neve: Győrvár Község Önkormányzata
A kedvezményezett/egyéb kedvezményezett címe: 9821 Győrvár, Balogh Á u 85
A támogatás dokumentuma szerinti összege (Ft): 8.849.805 Ft
A projekthez felhasznált és elszámolt önerő: 0 Ft
ezen belül a saját forrás összege: 0 Ft
A projekt megvalósítási helyszínei: Győrvár, hrsz: 0112, 0156, 1385
A megvalósítás tényleges kezdési időpontja: 2020. 05.26
A megvalósítás tényleges befejezési időpontja: 2020. 06. 30.
A fejlesztés célja volt az Önkormányzat tulajdonában lévő, a zártkerti övezet megközelítését lehetővé tevő út (hrsz: 0112, 0156) felújítása, valamint a szintén önkormányzati tulajdonú zártkert (hrsz: 1385) tereprendezése.
A zártkertekhez vezető utak fejlesztése kulcsfontosságú a zártkertek revitalizációjához, a jó megközelíthetőség hozzájárul a területek művelésben tartásához. A tereprendezés hozzájárult a rendezett településképhez, az invazív és tájidegen növények terjedésének megakadályozásához.
Egyrészt útfelújítást terveztünk, (hrsz: 0112 és 0156), amelynek részei: profilozás, kőterítés, tömörítéssel, átlag 10 cm vastagságban, 3 m szélességben, a két helyrajzi számon összesen 2 km hosszúságban, az árkok kitisztításával, megfelelő állapotba hozásával együtt.
Másrészt egy zártkerti ingatlan (hrsz: 1385) tereprendezését, művelhetővé tételét valósítottuk meg, amelynek részei: bozótéscserjeirtás, tuskódarálás, tereprendezés, profilozással.
Az önkormányzati tulajdonú terület rendezése egy hosszabb folyamat első lépése, a megtisztított, művelésre alkalmassá tett területet az Önkormányzat a közfoglalkoztatottak segítségével zöldség és gyümölcstermesztésre szeretné majd használni; ezáltal bővül a helyi közmunkaprogram is. A megvalósításba emellett a település közösségét is bevonjuk, elsősorban azokat, akiknek a fejlesztéssel érintett útszakaszhoz kötődnek a zártkerti ingatlanjai. A közösségi munka jó hangulatot, összefogást, sikerélményt jelent, hosszú távon kihat a szőlőhegy közösségének összetartó erejére, így segít a pozitív változások elérésében. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a zártkerti gazdálkodás visszaszorulásával az elődeink által ültetett, gondozott, tájhoz jól alkalmazkodó értékes fajták kárba vesznek, velük együtt a műveléshez kapcsolódó tapasztalati tudás is elvész. Az önkormányzat ilyen, tájjellegű fajták telepítésével szeretne hozzájárulni a folyamat lassításához, ugyanakkor jó példát mutat a gazdálkodóknak is.